Ready, set, pomodoro!

Image

Nazwa pomodoro słusznie kojarzy się z pomidorami. Na czym polega i dlaczego to taka fajna rzecz? Zacznijmy od początku.

Technika pomodoro to najprostsza technika zarządzania czasem. Wymyślił ją Włoch, Francesco Cirillo. Nazwa pochodzi od najzwyklejszego kuchennego czasomierza w kształcie pomidora.Image

Jedyne czego potrzebujesz to lista zadań i czasomierz. Może to być ten zwykły kuchenny, możesz także skorzystać ze specjalnej aplikacji np. Focus Booster – http://www.focusboosterapp.com/, jest do pobrania za darmo. To ważne, żeby nie korzystać z telefonu komórkowego, masz się skupić na zadaniu, nie na sprawdzaniu, czy przypadkiem nie dostałeś smsa.

Jak zacząć? Nastawiasz czasomierz na 25 minut lub wciskasz play w aplikacji focus booster. Tyle dokładnie masz czasu na wykonanie jednego zadania, ani minuty dłużej i tyle trwa jedno pomodoro. W tym czasie skupiasz się TYLKO na zadaniu. Wyłączasz facebooka, gg, nie sprawdzasz poczty, odkładasz daleko telefon, nie idziesz zrobić herbaty ani przygotować kanapki, nie wchodzisz na pudelka, nie malujesz paznokci, nie sprzątasz pokoju. Nie pozwól tez, aby ktoś Ci przerywał czy zagadywał. Uprzedź współlokatorów, że mają dać Ci spokój, bo właśnie pracujesz. Nie robisz nic poza tym konkretnym zadaniem.

Image

Po 25 minutach czasomierz da Ci znać, że czas upłynął. Wtedy masz dokładnie 5 minut na wszystkie zakazane wcześniej czynności – czyli FB, gg, herbata, marudzenie itp. Po 5 minutach ustawiasz kolejne pomodoro i realizujesz kolejne zadanie.

Po kolejnym zadaniu kolejne 5 minut przerwy. Możesz wykonać 4 sesje pomodoro, potem zrób sobie dłuższą, 20 minutową przerwę. Zjedz coś, potańcz, rozprostuj nogi, wyjdź na szybki spacer z psem, wywietrz pokój, obejrzyj How I met your mother, Big bang theory czy innego serialu, którego  odcinki trwają około 20 minut. Potem możesz zacząć kolejną serię.

Jeżeli masz duże czasochłonne, skomplikowane zadanie, którego nie da się wykonać w 25 minut – nie martw się. Po prostu podziel je na mniejsze i do roboty!

Image

Równie ważne jest, żeby nie kontynuować pracy po upływie 25 minut – to Twój czas na przerwę. Wykorzystaj ją, a będziesz później pracować efektywniej.

Jakie są zalety pomodoro? Przede wszystkim jesteś bardziej skupiony. Masz świadomość upływającego czasu i chcesz skończyć zadanie po 25 min. To sprawia, że jesteś bardziej efektywny w tym, co robisz. Jesteś też bardziej zmotywowany do pracy – bo co to jest 25 minut? Mija bardzo szybko! Zapewniam. I przede wszystkim – robisz to, co masz do zrobienia.

Jedno pomodoro to optymalny czas, który pozwala pracować w skupieniu. Nie oszukujmy się, po dłuższym czasie zaczynamy się rozpraszać i nie zapamiętujemy wszystkiego tak, jak powinniśmy, jesteśmy mniej efektywni. Po co marnować swój czas, siedząc nad zadaniem, skoro tak naprawdę wpatrujemy się jedynie w ścianę, zamiast rzeczywiście coś robić. Co więcej, 25 minut nad 1 zadaniem sprawi, że nie poczujesz się znudzony czy wypalony, to w końcu tylko 25 minut 😉

Pamiętajcie, że lepiej skupić się na jednym zadaniu i wykonać je prawidłowo od początku do końca, niż robić kilka rzeczy jednocześnie z niewielkim skutkiem.

Polecam też filmik – The pomodoro technique by Greg Head

http://www.youtube.com/watch?v=cH-z5kmVhzU&feature=player_embedded

Więcej informacji znajdziecie tu:

Image

Powodzenia!

Reklamy

About kupmikrokodyla

Spędzamy bardzo dużo czasu w sieci i często trafiamy na naprawdę fajne strony, które na tym blogu będziemy Wam polecać. To strona o fajnych rzeczach, dla każdego, kto tylko chce je odkryć :)

3 responses to “Ready, set, pomodoro!

  1. Ola

    Fajna sprawa, nie słyszałam jeszcze o tej technice. Wypróbuję dzisiaj z licencjatem 🙂

  2. Powodzenia! Daj znać, jak poszło i czy metoda się sprawdza 🙂

  3. Pingback: Jak się z(motywować)? « KUP MI KROKODYLA!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Archiwum

Kup mi, zrób mi, daj mi!

Crocodile of the week

%d blogerów lubi to: